U današnje vrijeme tehnologija igra važnu ulogu u gotovo svim segmentima našeg života, pa tako i u zdravstvu. E-zdravstvo, odnosno korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije u svrhu pružanja zdravstvene skrbi, postaje sve popularnije i sve više se koristi u mnogim zemljama diljem svijeta.
Korištenje e-zdravstva pruža brojne prednosti kako pacijentima, tako i zdravstvenim djelatnicima. Pacijenti imaju mogućnost bržeg i jednostavnijeg pristupa svojim zdravstvenim podacima putem interneta, te mogu zakazati termine, naručiti recepte ili komunicirati s liječnicima putem elektronske pošte ili video poziva.
S druge strane, zdravstveni djelatnici imaju mogućnost lakšeg praćenja zdravstvenog stanja pacijenata, dijagnosticiranja bolesti, propisivanja terapije te praćenja učinkovitosti liječenja. Također, e-zdravstvo omogućava bolju koordinaciju između različitih zdravstvenih ustanova te smanjuje mogućnost grešaka u liječenju.
Jedna od najvećih prednosti korištenja e-zdravstva je mogućnost praćenja zdravstvenog stanja na daljinu, što je osobito važno u vrijeme pandemije COVID-19 kada je fizički kontakt s liječnicima sveden na minimum. Pacijenti mogu redovito pratiti svoje vitalne znakove, rezultate laboratorijskih pretraga ili pak pratiti terapiju putem mobilnih aplikacija ili internetskih platformi.
Međutim, unatoč svim prednostima koje e-zdravstvo pruža, postoje i određeni izazovi s kojima se susreću zdravstveni sustavi koji ga implementiraju. Jedan od najvećih izazova je sigurnost podataka, budući da se radi o osjetljivim informacijama o zdravstvenom stanju pacijenata. Stoga je važno osigurati da se podaci čuvaju na siguran način i da imaju odgovarajući stupanj zaštite od neovlaštenog pristupa.
Uz sve izazove i nedostatke, e-zdravstvo ima veliki potencijal za poboljšanje kvalitete zdravstvene skrbi i optimizaciju rada zdravstvenih djelatnika. Stoga je važno nastaviti ulagati u razvoj e-zdravstva te osigurati njegovu široku primjenu kako bi se osiguralo brže i učinkovitije pružanje zdravstvene skrbi svim građanima.